Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Znaczek Fi:2397 z błędem B2 na kopercie FDC

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wycena znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Balart

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 15:27    Temat postu: Znaczek Fi:2397 z błędem B2 na kopercie FDC Odpowiedz z cytatem

Ostatnio zakupiłem parę kopert FDC i całostek do mojego zbiorku z kolejkami i na jednej z kopert zauważyłem znaczek Fi:2397 prawdopodobnie z błędem B2.
Jako, że w katalogu Fischera brak jest ilustracji tego błędu a jedynie opis "pęknięte G w Gąsawa" a i w internecie nie bardzo mogę wyszukać jakiś podgląd, to pierwsze moje pytanie brzmi czy to w ogóle jest ten błąd:

Powiększenie

Cała koperta

Jeśli tak to mam bardziej ogólne pytania:

W jaki sposób określa się wartość takiego waloru (znaczek z błędem na kopercie FDC)?

Czy jest to prosta suma wartości koperty/kopert (w tym wypadku komplet kopert 12 pln) i wartości znaczka kasowanego z błędem ( w tym konkretnym przypadku 5 pln)?

Czy np. ze względu na to, że znaczek na FDC nie jest kasowany obiegowo to mają zastosowanie jakieś inne zasady wyceny? Jakie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 08:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, to jest ten błąd. Stosowną ilustrację można znaleźć w Podręczniku specjalizowanym polskich znaków pocztowych 1919-2005 t. III, autorstwa Adama Kielbasa-Schoeni i Stanisława Fołty (Basel - Gliwice 2015).
Wcześniejsza, jednotomowa edycja tego podręcznika z roku 2002, dostępna w internecie, o tym błędzie niestety w ogóle nie wspomina.

Co do wyceny, to myślę, że na potrzeby wyceny katalogowej własnej kolekcji, można przyjąć proponowany przez Ciebie sposób łączenia sum wartości znaczka z błędem i wartości FDC. Gdybyś jednak chciał to FDC sprzedać, to taka wycena i tak nie ma sensu, bo zyskasz na sprzedaży tylko tyle, ile ktoś będzie Ci skłonny za ten walor zapłacić, a to niekoniecznie będzie wyliczona przez Ciebie cena. Dla popularnych walorów jest ogólna tendencja wyceny rynkowej na poziomie niższym (i to czasem dużo) niż wartość katalogowa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Balart

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za potwierdzenie błędu. Niestety na razie posiadam jedynie aktualny katalog Fischera i dostęp internetowy właśnie do jednotomowego Podręcznika specjalizowanego. Pomału chyba nadchodzi ten moment, że trzeba będzie zainwestować w edycję wielotomową.

Co do wyceny to tak jak piszesz jest mi ona potrzebna jedynie do ogólnej informacji o wartości własnej kolekcji. W swoim spisie mam dwie kolumny, pierwsza to wycena katalogowa określająca w pewnym sensie maksymalną górną granicę wartości danego waloru, druga to kolumna z kwotą, którą za niego zapłaciłem i ta kwota jest bliska jego realnej wartości. W ten sposób mam pewien obraz swojej kolekcji w aspekcie finansowym, a że nie jestem handlarzem i nie zamierzam puki co niczego sprzedawać to jest to w sumie taka informacja ad acta. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Wycena znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: